Fúrókalapács: ezt érdemes tudni róla

dec 3, 2021 | Építés

A fúrókalapács hihetetlenül sokoldalú eszköz: profi ezermesterek és hobbi szinten ügyködő barkácsművészek egyaránt odavannak érte. Ez a jelenség pedig nem véletlen! A Fixép utánajárt, mi lehet az oka az évtizedek óta töretlen rajongásnak: tarts velünk és tudd meg te is!

Cikkünk megírásában szakmai partnerünk az Agroker webáruház volt. Fúrókalapács választékukról többet is megtudhatsz az alábbi linken: https://www.agrokeraruhaz.hu/barkacsgepek-444/furokalapacsok-503

Így működik a fúrókalapács

Légdugattyús ütőmű: kissé mulatságosan hangzik ez az elnevezés, pedig nagyon fontos feladatot tölt be. Ez adja a fúráshoz az energiát (pneumatikus fúrókalapácsok esetében), és erőt biztosít a fúrószárnak. A készüléknek így kiemelten nagy fúrási erő kifejtésére van lehetősége, mert a tokmány nem vesz részt ebben a műveletben. Mivel a fúrókalapács a hagyományos vagy gyorsbefogós megoldás helyett SDS szerszámbefogással büszkélkedhet, ez tovább növeli a hatékonyságát. Az SDS tokmány ugyanis nem oldalról fogja meg a fúrószálat, hanem csupán pontos megvezetést hajt végre. Ez pedig azt az előnyt nyújtja, hogy a szár tengelyirányban 3-5 centit is képes szabadon mozogni.

A fúrókalapácsok az ütvefúróhóz képest sokkal nagyobb ütési energiát képesek produkálni, fordulatszámuk azonban alacsonyabb. Ennek előnye, hogy elkerüljük a fúró felforrósodását, és ezzel a keményfém lapka kiolvadását. Így mérhetően növekszik az eszköz várható élettartama.

Mindent a betonfúrásról

A betonfúrásról érdemes tudni, hogy ilyenkor az eszköz nem fúrja az adott anyagot, hanem megrepeszti, nagy erejű ütésekkel. Ezért a művelet közben fontos, hogy a fúrókalapács le lenyomva legyen, hanem csak a falnak támasztva – így szabadon dolgozhat. Az erős nyomással ugyanis csak a szándékunkkal ellenkező hatást érjük el: az ütőmű leszorításával kiiktatjuk az ütési energiát, amely elengedhetetlenül szükséges a hatékony munkavégzéshez.